آموزش طراحی سایت

با ما تماس بگیرید: ۰۲۱۷۷۲۰۷۳۶۱

دامنه چیست

به طور كلي به مجموعه فعاليت هايي كه جهت آماده سازي يك يا چند صفحه به صورت آنلاين انجام مي شود طراحي سايت گفته مي شود.
شما براي آنكه يك سايت داشته باشيد بايد چندين مرحله را پشت سر بگذاريد. بياييد وبسايت را به يك كودك تشبيه كنيم.
همه شما را با نامتان مي شناسند.
پس اولين كار انتخاب يك نام مناسب براي اين كودك است. به نامي كه سايت با آن در فضاي مجازي شناخته مي شود دامنه يا Domain گفته مي شود. كه معمولا به صورت:

www.DOMAIN.com

ديده مي شود.

هاست چیست

همانطور که در بخش اول مقاله طراحی سایت چیست؟ تشبیه کردیم، سایت مانند یک کودک است و برای داشتن یک فرزند خلف نیازمند انجام مراحل مختلفی هستیم. مرحله اول انتخاب نام کودک بود، اما بخش دوم انتخاب یک فضای مناسب برای تربیت این کودک تازه متولد شده هستیم.

به فضايي كه در آن يك وبسايت بارگزاري و نگهداري مي شود "هاست" گفته مي شود. هاست بخشي از فضاي يك سرور مي باشد.

سرور يك كامپيوتر است مانند كامپيوتر خانه شما، با اين تفاوت كه اين كامپيوتر هميشه روشن و هميشه در دسترس است و از طريق اينترنت مي توان به آن متصل شد. در رابطه با سرورها مطالب بسيار زيادي مي توان گفت كه در مقاله آنچه بايد درباره سرور بدانيم به طور كامل براي شما توضيح داده شده است، در اين مطلب همينقدر بدانيم كه هاست بخشي از يك سرور را تشكيل مي دهد.
همانطور كه محيط پيرامون شما روي شما تاثير گذار است، كيفيت هاست نيز بر روي كيفيت سايت شما تاثير گذار است.
براي انتخاب هاست بايد نكات زير را مد نظر داشته باشيد:

 

معرفی سایت به گوگل

ما به شدت توصیه می کنیم که وبسایت خود را به صورت دستی به موتورهای جست و جو معرفی کنید، زیرا موتورهای جست و جو هیچ ضمانتی برای ثبت و ذخیره صفحات سایت شما نمی دهند. این یک روش بسیار خوب است که ما به موتورهای جست و جو اعلام کنیم که یک وبسایت با اطلاعات جدید برای به اشتراک گذاشتن داریم.

فایل ROBOTS چیست

مدیران سایت ها از فایل robots.txt برای ارائه دستورالعمل استفاده از سایت برای روبات های وب استفاده می کنند. به این فرآیند پروتوکل خروجی روبات (The Robots Exclusion Protocol) می گویند.

این فرآیند به این شکل است: وقتی ربات های وب قصد بررسی یک صفحه به صورت www.example.com/index.html را دارند، پیش از این کار آدرس www.example.com/robots.txt را بررسی می کنند و در این بررسی با اطلاعات زیر روبه رو می شوند:

User-agent: *
Disallow: /

ثبت سایت در ساماندهی

ستاد ساماندهی وب سایت های اینترنتی مرکزی است متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که وظیفه ی فیلتر کردن وب سایت ها را به عهده دارد. هر وب سایت ایرانی باید در این سامانه ثبت نام نماید تا مدیر وب سایت و وضعیت حقوقی آن برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشخص شود.

دریافت مجوز برای سایت

حتما اطلاع دارید که مدتی است که پورتال وب سایت ساماندهی بروز شده است ، در این مقاله قصد داریم تا نحوه دریافت نماد ساماندهی را به طور کامل به شما کاربران عزیز آموزش بدهیم ، دریافت این نماد می تواند باعث افزایش اعتماد کاربران شما شود.

نماد اعتماد الکترونیک چیست

نماد اعتماد الکترونیکی نشانه‌ای است که از طرف مرکزی با نام توسعه تجارت الکترونیکی که وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران است، به عنوان تاییدیه به فروشگاه‌های اینترنتی داده می‌شود.

نشانه‌ای نمادین است که منحصراً توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی صادر شده و به کسب و کارهای مجازی (کسب و کار اینترنتی و موبایل) مجاز با هدف ساماندهی، احراز هویت و صلاحیت آنها اعطا می‌گردد؛ این نماد پس از بررسی درگاه (وب‌سایت) و احراز هویت و صلاحیت مالک (حقیقی یا حقوقی) آن برای مدت یک سال صادر می‌گردد.

سئو داخلی

اگر شما یک وبسایت دارید، قطعا جایگاه شما در موتورهای جست و جو یکی از مهمترین مسائلی است که ذهن شما را درگیر کرده است. این موضوع که شما در هنگام جست و جوی یک عبارت در چه جایگاهی قرار دارید و چگونه جایگاه خود را در موتورهای جست و جو مانند گوگل، یاهو، بینگ و ... بالا ببرید دغدغه ای است که باید به آن رسیدگی شود.

در این مقاله قصد داریم نکات کوتاهی را بیان کنیم تا شما حداقل امکانات لازم برای بالا بردن جایگاه خود در موتورهای جست و جو را به دست بیاورید. به مجموعه فعالیت هایی که شما برای افزایش جایگاه خود در موتورهای جست و جو انجام می دهید بهینه سازی وب و یا به اختصار SEO (Search Engine Optimize) می گویند.

انواع طراحی سایت

طراحی وب به مهارت ساخت و راه‌اندازی صفحات وب گفته می‌شود.

تیم برنرز لی، مخترع وب، با برپایی یک سایت وب در اوت ۱۹۹۱، نام خود را به عنوان نخستین سازندهٔ وب در تاریخ نگاشت. او در نخستین وب سایتش، از اَبَرمتن و پیوندی برای ایمیل (پست الکترونیک) استفاده کرده بود.