ما به شدت توصیه می کنیم که وبسایت خود را به صورت دستی به موتورهای جست و جو معرفی کنید، زیرا موتورهای جست و جو هیچ ضمانتی برای ثبت و ذخیره صفحات سایت شما نمی دهند. این یک روش بسیار خوب است که ما به موتورهای جست و جو اعلام کنیم که یک وبسایت با اطلاعات جدید برای به اشتراک گذاشتن داریم.


بی شک ثبت دستی سایت در موتورهای جست و جو گوگل، یاهو و بینگ یک اولویت اساسی برای توسعه کسب و کار ما می باشد. این که شما سایت خود را به تمامی موتورهای جست و جو بزرگ (گوگل، یاهو و بینگ) معرفی کنید، بسیار مهم است. زیرا اگرچه سایر موتورهای جست و جو از مخاطبان کمتری نسبت به گوگل برخوردار هستند، اما باز هم آن ها میلیون ها کاربر دارند. تا آنجا که هنوز یاهو پنجمین سایت پر بازدید در ایران است. زمانی که شما دامنه و یا URL خود را به موتورهای جست و جو معرفی می کنید، بین 2 تا 4 هفته زمان می برد، تا این موتورها وبسایت شما را جست و جو و ذخیره کنند. گاهی بعد از این زمان همچنان سایت شما در موتورهای جست و جو ذخیره نشده است. در این صورت بعد از گذشت چهار هفته از زمان ثبت، مجدد سایت خود را به موتورهای جست و جو معرفی کنید.

اگر از جایگاه سایت خود در موتورهای جست و جو رضایت ندارید، بررسی کنید که رقبا شما چه کاری انجام می دهند، از این موضوع اطمینان حاصل کنید که قوانین پایه و اولیه بهینه سازی وب برای موتورهای جست و جو (سئو) را رعایت کرده اید. صفحات خود را تغییر دهید و مجددا آن ها را به موتورهای جست و جو معرفی کنید. به این نکته دقت کنید که شما هر صفحه ای را نهایتا دو بار در ماه می توانید به موتورهای جست و جو معرفی کنید.

ثبت سایت در گوگل

ثبت URL در گوگل بسیار ساده و سریع است. فقط کافی است به صفحه ثبت URL گوگل بروید، آدرس صفحه خود را بنویسید، تست تشخیص انسان را پاس کنید و بر روی دکمه Submit Request کلیک کنید. شما صفحه خود را به گوگل معرفی کردید.

اما در Google Webmaster Tools شما امکانات بسیار بیشتری برای معرفی سایت خود دارید. به این سایت بروید، با اکانت Gmail خود وارد شوید و از امکانات فراوانی که گوگل به شما داده است استفاده کنید.

* نکته : برای ثبت سایت در وبمستر تولز شما باید به سرور سایت خود دسترسی داشته باشید.

ثبت سایت در یاهو!

از سال 2010، موتور جست و جو یاهو به موتور جست و جو بینگ متصل شده است. زمانی که شما سایت خود را در بینگ ثبت می کنید، به طور همزمان در یاهو هم ثبت کرده اید.

ثبت سایت در بینگ

بینگ نیز مانند گوگل به شما اجازه ثبت سایت خود را می دهد. شما برای این کار نیاز به اکانت بینگ دارید. سپس به Bing Webmaster Tools بروید و در آنجا سایت خود را ثبت کنید و از امکانات مختلف آن استفاده کنید.