نماد اعتماد الکترونیکی نشانه‌ای است که از طرف مرکزی با نام توسعه تجارت الکترونیکی که وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران است، به عنوان تاییدیه به فروشگاه‌های اینترنتی داده می‌شود.

نشانه‌ای نمادین است که منحصراً توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی صادر شده و به کسب و کارهای مجازی (کسب و کار اینترنتی و موبایل) مجاز با هدف ساماندهی، احراز هویت و صلاحیت آنها اعطا می‌گردد؛ این نماد پس از بررسی درگاه (وب‌سایت) و احراز هویت و صلاحیت مالک (حقیقی یا حقوقی) آن برای مدت یک سال صادر می‌گردد.


توضیحات کلی در رابطه با نماد اعتماد الکترونیک

یكی از عوامل مهم توسعه تجارت الكترونیكی، ایجاد اعتماد و اطمینان در میان كاربران خدمات الكترونیكی می باشد.با توجه به بررسی های انجام گرفته ، مهمترین عوامل مراجعه و اعتماد خریداران به کسب و کار های اینترنتی به شرح ذیل می باشند :

1- شناسایی مالك کسب و کار و امكان مراجعه در صورت بروز اشكال.
2- كامل و صحیح بودن اطلاعات كالا یا خدمات ارائه شده.
3- گارانتی محصولات و ارائه خدمات پس از فروش.
4- واضح بودن روند برگرداندن كالا و بازپس گیری پول.
5- محفوظ ماندن اطلاعات شخصی و مالی خریداران.
6- تایید امنیت سایت توسط یك موسسه و مركز ملی اعتماد.

طبق مطالعات انجام شده تائید کسب و کار اینترنتی توسط یك موسسه و مركز ثالث ، بیشترین تاثیر در مراجعه و اعتماد خریداران به کسب و کار اینترنتی را دارد . در این حالت خریدار از محفوظ ماندن اطلاعات خود احساس امنیت بیشتری دارد و اگر از اطلاعات شخصی وی سوء استفاده شو د ، می تواند برای شكایت از کسب و کار اینترنتی متخلف به مراجع قانونی مراجعه نماید.

در ایران مركز توسعه تجارت الكترونیكی مسئولیت ایجاد زیر ساخت های امنیت و اعطای نماد اعتماد الكترونیكی به کسب و کارهای اینترنتی را برعهده دارد.

اعطای نماد اعتماد الكترونیكی برای وب‌سایت های تجاری با هدف قانونمند كردن و چارچوب دهی به فعالیت کسب و کارهای اینترنتی در حال انجام می باشد. نماد اعتماد الكترونیكی به شكل یك علامت در بالای سایت‌هایی كه از نظر قانونی فعالیت آنان مورد تائید است به نمایش در می آید. ساماندهی سایت‌های تجاری در كشور موثرترین گام برای ایجاد فضای تجارت الكترونیكی به‌خصوص B2C خواهد بود. به نحوی‌كه مردم در هنگام خرید از طریق اینترنت با اطمینان از این‌كه سایت‌ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند كرد و حقوق مصرف كنندگان را به رسمیت می‌شناسند،‌ اقدام به خرید می كنند.

خریداران می باید با جستجو در فهرست وب سایت های مورد تایید، از صحت "نماد اعتماد الكترونیكی" به نمایش درآمده در وب سایت ها اطمینان حاصل کنند.

 

سوالات مهم در رابطه به نماد اعتماد الکترونیک

نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟

نشانه‌اي نمادين است که منحصراً توسط مرکز توسعه تجارت الکترونيکي صادر شده و به کسب و کارهاي مجازي (کسب و کار اينترنتي و موبایل) مجاز با هدف ساماندهي، احراز هويت و صلاحيت آنها اعطا مي‌گردد؛ اين نماد پس از بررسي درگاه‌ (وب‌سایت) و احراز هويت و صلاحيت مالک (حقيقي يا حقوقي) آن براي مدت يک سال صادر مي‌گردد.

نماد اعتماد تا چه مدت اعتبار دارد؟

در حال حاضر نماد اعتماد اعتبار یکساله دارد.

ستاره‌های نماد اعتماد به چه معنی‌است؟

سطح اعتماد و کیفیت عملکرد و‌ب‌سایت را نشان می‌دهد. تعداد ستاره‌های بالاتر، نشان‌دهنده سطح بالاتر اعتماد و کیفیت بهتر عملکرد و‌ب‌سایت است.

آیا قبل از دریافت نماد اعتماد، استفاده از عکس نماد اعتماد در سایت اشکالی دارد؟

بله. نشانه نماد اعتماد الکترونیکی یک علامت دولتی است وهرگونه جعل وسوء استفاده از آن علامت ممنوع و مشمول احکام جعل علامت دولتی است . استفاده از تصویر نماد به جای نشانه آن مصداق جعل می باشد و ضمانت اجراء کیفری دارد.

آیا اطلاعات ثبت شده در سیستم نماد، در اختیار سایر دستگاه ها قرار می‌گیرد؟

خیر. اطلاعات شما محرمانه تلقی می‌شود. تنها به منظور احراز آدرس و شماره تماس مکان فیزیکی کسب و کار اینترنتی، برخی اطلاعات ارائه شده توسط متقاضیان نماد به مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در اختیار پیمانکار مورد تایید مرکز قرار می گیرد

کدام اطلاعات متقاضیان نماد به منظور احراز آدرس و شماره تماس محل فعالیت کسب وکار اینترنتی در اختیار پیمانکار نماد قرار می گیرد؟

• نام و نام خانوادگی متقاضی
• نام کسب و کار اینترنتی و آدرس دامنه آن
• آدرس و شماره ثبت شده در تب کسب و کار تجاری

پس از دریافت نماد اعتماد، چه اطلاعاتی درباره کسب و کار اینترنتی مربوطه در پروفایل وی نمایش داده می‌شود؟

در صورت احراز شرایط دریافت نماد اعتماد و اخذ این مجوز، اقلام اطلاعاتی زیر به صورت عمومی در پروفایل شما در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد: نام کسب و کار، آدرس وب‌سایت، وضعیت اعتبار نماد اعطا شده، نام صاحب امتیاز، آدرس کسب و کار، تلفن ثابت و پست الکترونیکی.

سوالات مهم در رابطه با نحوه دریافت نماد اعتماد الکترونیک

کسب و کارهای اینترنتی چه هنگام می باید برای اخذ نماد اعتماد الکترونیکی اقدام نمایند؟

پس از راه اندازی کامل کسب و کار اینترنتی می باید درخواست نماد اعتماد الکترونیکی را ارائه نمایند.

چه وب‌سایت‌هایی مجازند که درخواست نماد را ارایه دهند؟

وفق فصل سه دستورالعمل اعطاي نماد اعتماد و نظارت بر كسب و كارهاي اينترنتي، آن دسته از کسب وکارهایی كه اقدام به عرضه كالا و خدمت از طریق وب سایت خود می نمایند و در قبال آن وجه دريافت مي‌كنند، كسب و كار اينترنتي محسوب شده و مشمول نماد اعتماد الكترونيكي مي‌گردند.
• چنانچه در وب سایت شما، کالا و خدمتی برای فروش عرضه نشده باشد، مشمول نماد اعتماد الکترونیکی نمی باشد.
• چنانچه در وب سایت شما، صرفا اطلاع رسانی پیرامون کالا و خدمت عرضه شده، صورت گرفته و امکان سفارش گذاری وجود ندارد، لذا به منظور اخذ نماد اعتماد و بهره مندی از مزایای آن، می باید نسبت به اصلاح فرایند عرضه کالا و خدمت در وب سایت خود به گونه ای که متقاضیان امکان ثبت سفارش به صورت برخط در آن وب سایت را داشته باشند، اصلاح نمایید.

اولین گام برای درخواست نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟

مراجعه به آدرس http://reg.enamad.ir، بخش درخواست نماد اعتماد و یا لینک: درخواست نماد اعتماد

چه مراحلی برای دریافت نماد اعتماد وجود دارد؟

مراحل به طور خلاصه عبارتند از:
1) ثبت نام
2) تکمیل اطلاعات(احراز اطلاعات هویتی)
3) افزودن کسب و کار
4) تاییدیه فنی
5) احراز صحت اطلاعات کسب و کار(احراز آدرس محل فعالیت ، شماره تماس کسب و کار اینترنتی و احراز آدرس پست الکترونیکی
6) تکمیل فرم نظر سنجی
7) بررسی چک لیست الزامات نماد اعتماد الکترونیکی
8) بررسی مدارک فیزیکی
9) اعطای نماد
10) درج کد مجوز بروی سایت

کل فرایند، از زمان ارسال درخواست توسط متقاضی تا زمان اخذ نماد اعتماد، به طور متوسط چه مدت طول می‌کشد؟

با توجه به زمانی که صرف احراز آدرس و شماره تماس محل فعالیت کسب و کار اینترنتی، خود آزمایی و استعلام صلاحیت فردی متقاضیان از اداره نظارت بر اماکن عمومی ناجا می‌گردد،‌ در صورتی که متقاضی در اسرع وقت نسبت به رفع نواقص اعلامی از سوی ارزیابان اقدام نماید، ظرف مدت یک هفته الی 10 روز نماد اعتماد الکترونیکی اعطا خواهد شد.

آیا لزوما باید صاحب امتیاز دامنه برای ثبت درخواست نماد اقدام نماید؟

امتياز دامنه متقاضي حقيقي مي‌بايست به نام فرد متقاضي نماد اعتماد و امتياز دامنه متقاضي حقوقي، به نام شركت و يا يكي از اعضاي هيئت مديره آن ثبت شده باشد. (منظور اطلاعات صاحب دامنه است كه در Whois درج شده است.)

برای ثبت درخواست چه مدارکی لازم است؟

متقاضیان حقیقی:
1) تصویر مجوز فعالیت (در صورت وجود)
2) تعهدنامه شخصیت حقیقی
متقاضیان حقوقی (تجاری / غیر تجاری):
1) تصویر آگهی روزنامه رسمی
2) تصویر اصل اساسنامه
3) آگهی آخرین تغییرات آدرس (در صورت وجود)
4) آگهی آخرین تغییرات اسامی اعضای هیئت مدیره (در صورت وجود)
5) آگهی آخرین تغییرات موضوع فعالیت شركت(در صورت وجود)
6) تعهدنامه شخصیت حقوقی
7) تصویر پروانه / مجوز فعالیت
متقاضیان دولتی
1)تصویر نامه در سربرگ رسمی سازمان با امضای مقام مسئول مربوطه مبنی بر تعلق وب سایت به دستگاه دولتی مزبور